close
تبلیغات در اینترنت
سال روز عمليات نصر 5
شعار سال 1397
شعار سال
کانال تلگرام ما
کانال تلگرام
لینک های مفید
آمار کاربران

برای عضویت در وبلاگ کلیک کنید!

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کرده ام! ؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
پیغام مدیر سایت
سلام بازدید کننده محترم به وبلاگ بسیج دانشجویی دانشگاه طبری بابل خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات و خواندن تمامی مطالب ویلاگ

شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنید

همچنین می توانید بعد از عضویت با ارائه مطالب و ایجاد پست در وبلاگ یار و همراه ما بوده و در بروز رسانی و ارتقاء سطح وبلاگ به ما کمک کنید. با سپاس فراوان

عملیات نصر 5


عمليات نصر 5 در نيمه شب تيرماه سال 1366 ش با رمز مقدس يا زهرا(س)، به منظور پاسخ‏گويي به شرارت‏هاي عراق در خليج فارس، بمباران مناطق كُردنشين عراق، تصرف و تامين بخشي از ارتفاعاتِ مسلطِ منطقه در جنوب غربي شهرستان سردشت در استان كردستان توسط سپاه آغاز شد.
طي اين عمليات، علاوه بر آزادسازي برخي روستاهاي ايران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهاي ايران اسلامي در آن منطقه مسدود گرديد. همچنین 20 كيلومتر از نوار مرزي تحت كنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت.استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد .

نقشه عملیات

نصر 5


عملیات نصر 5

عمليات نصر 5 در نيمه شب تيرماه سال 1366 ش با رمز مقدس يا زهرا(س)، به منظور پاسخ‏گويي به شرارت‏هاي عراق در خليج فارس، بمباران مناطق كُردنشين عراق، تصرف و تامين بخشي از ارتفاعاتِ مسلطِ منطقه در جنوب غربي شهرستان سردشت در استان كردستان توسط سپاه آغاز شد.
طي اين عمليات، علاوه بر آزادسازي برخي روستاهاي ايران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهاي ايران اسلامي در آن منطقه مسدود گرديد. همچنین 20 كيلومتر از نوار مرزي تحت كنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت.استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد .

شرح عملیات:

در جريان تكميل عمليات كربلاي 10، سپاه پاسداران، دشمن بعثي را در اين مطقه مورد حمله قرار مي‌دهند و ضربات مؤثري به آنها وارد مي‌آورند و سنگرهاي آنان را كه معروف به «حفره روباه» بود يكي پس از ديگري تسخير مي‌كنند. دشمن شكست خورده به طرف مرزهاي بين‌المللي عقب‌ مي‌نشيند. طي اين عمليات علاوه بر خارج كردن تعداد 10 روستاي ايران از زير ديد و تير مستقيم عراق، تعداد 19 روستاي عراق در زير ديد و تير رزمندگان اسلام قرار مي‌گيرد. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، به ويژه بلندي‌هاي بوجار، راه نفوذ ضد انقلاب به داخل مرزهاي ايران اسلامي مسدود مي‌شود و با تسخير ارتفاعات مشرف به شهر قلعه ديزه عراق اين شهر در ديد كامل رزمندگان قرار مي‌گيرد، به طوري كه با چشمان غيرمسلح قابل رويت مي‌شود. با تأمين و تثبيت مواضع متصرفه، 20 كيلومتر از نوار مرزي تحت كنترل سپاه اسلام در مي‌آيد.
* احمد كاظمي فرمانده لشكر 8 نجف ، 15 دقيقه بامداد 66/04/01 را به عنوان آغاز عمليات نصر 5 جهت تصرف ارتفاع فرفري در غرب سردشت اعلام كرد . پس از گذشت 2 ساعت ارتفاعات كله قندي و فرفري سقوط كرد و رزمندگان مشغول پاكسازي شدند ولي در يال كله قندي نيروهاي عمل كننده با مقاومت و انبوه آتش دشمن مواجه شدند كه با تدبير فرماندهي در روشني هوا نيروهاي عراقي مجبور به ترك منطقه و نيروهاي خودي در آنجا مستقر مي شوند .
* با تصميم عزيز جعفري فرمانده قرارگاه قدس ، گردان امام رضا كار شناسايي و طراحي عمليات را براي تصرف يال ارتباطي بين دو ارتفاع كله قندي و فرفري كه پايگاه دشمن در آن مستقر است را در روز دوم عمليات آغاز كردند  . گردان امام رضا از لشكر 8 نجف ، با 6 دسته از سه محور اصلي از سمت كله قندي و يك محور فريب از سمت فرفري به سمت هدف حركت كردند و پس از درگيري شديد در ساعت 22:30 ، آتش نيروهاي خودي كمك كرد تا قبل از روشنايي هوا به اهداف خود دست يابند و پس از آن دستگاههاي مهندسي جهاد سازندگي وارد منطقه شدند و اقدامات مهندسي را شروع كردند . صبح روز بعد دشمن با تمركز آتش خمپاره روي نيروهاي خودي مستقر در يال ارتباطي و ارتفاع فرفري سعي داشت خود را از يال صخره اي بالا بكشدكه با ديدباني و هدايت آتش خمپاره ها توسط احمد كاظمي و وارد شدن چند تانك لشكر 27 حضرت رسول (ص) و شليك به سمت دشمن فعاليت هاي نيروهاي مهاجم كاملاً فروكش كرد .
* ارتش عراق با جمع آوري نيروهاي پياده خود در منطقه عملياتي نصر 5 ، در ساعت 1:30 بامداد روز 66/04/08 پاتك سنگيني را عليه نيروهاي خودي آغاز كرد . در اين پاتك كه تا ساعت 8:30 ادامه داشت نيروهاي دشمن توانستند بخشي از يال ارتباطي را تصرف كرده و نيروهاي خودي را تحت فشار قرار دهند.


 اهداف عملیات:

هدف از این عملیات تکمیل خطوط پدافندی نیروهای اسلامی در منطقه غرب سردشت ، بستن معابر نفوذی ضد انقلاب و جاش های دشمن و گسترش ارتباط با نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان بود . استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد .
مسدود شدن معابر ضد انقلاب در دشت بوجار و محدودیت فعالیت آنها و کنترل سپاهیان اسلام بر نوار مرزی از دیگر اهداف این عملیات بود .

نتایج عملیات:

در این عملیات دشت بوجار و تعدادی از روستاهای ایران که زیر دید و تیر مستقیم قوای دشمن بود آزاد گردید و طی آن یک گردان از تیپ پیاده از لشکر 24 ارتش عراق و یک گروهان مکانیزه از همین تیپ منهدم شد و یک گردان از نیروهای دفاع الوطنی "جاش"نیز به طور کلی تار و مار گردید .
مناطق آزاد شده؛
ارتفاعات 2215، 2230، 2216.
دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی ایران و عراق.
تعداد کشته‌ و زخمی دشمن: بیش از 1000 نفر.
تعداد اسرا: 100 نفر.
غنایم: تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه‌سنگین
چند قبضه انواع خمپاره‌انداز.
چند قبضه تفنگ 106.

خلاصه گزارش عملیات

نام‌ عمليات: نصر ۵
زمان‌ اجرا : ساعت 2 بامداد مورخ 3 تيرماه 1366.
رمز عمليات: يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ قلعه‌ ديزه‌ كردستان‌ عراق‌ - محور شمالي‌ جنگ‌ ، جنوب غربي شهرستان سردشت
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌
اهداف عمليات: به منظور پاسخگويي به شرارت‌هاي عراق در خليج فارس، بمباران مناطق كردنشين، تصرف و تأمين بخشي از ارتفاع مسلط بر قلعه ديزه عراق.
تلفات‌ دشمن‌ : ۱۱۰۰(كشته، زخمي‌ و اسير)

نقشه عملیات


امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 17

درباره :

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
مطالب مرتبط
وعده دیدار نزدیک است....
عاشق مبارزه با صهیونیست‌ها
داعش را له می کند...
حاج قاسم سلیمانی در بین الحرمین
باز هم اول مهر آمده بود
به این میگن یه عکس جالب...
هفته دفاع مقدس همراه با یاد و خاطرات شهدای جنگ تحمیلی گرامی باد
26مرداد،سالروز آغاز ورود اسرا به میهن اسلامی
فقط فجر!
عکاسی مدرن در جبهه ها

تاریخ : دوشنبه 02 تير 1393 نویسنده : محسن زاده l بازدید : 132

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
درباره ي وبلاگ

سلام. این وبلاگ توسط تعدادی از دانشجویان بسیجی پایگاه شهید یحیی نژاد موسسه آموزش عالی طبری بابل و با هزینه شخصی ایجاد گردیده و در حال فعالیت و بروز رسانی می باشد امیدوایم با حضور گرمتان در وبلاگ لحظات خوبی را سپری کنید و ما را از نظرات و پیشنهادتان بهرمند سازید...
موضوعات وبلاگ
معرفی و زندگینامه شهدا
پـــــــیام تــبریک
پــــیـام تسلیت
مطالب پندآموز
سخنان و بیانات ارزنده
مناسبت های مذهبی
مناسبت های ملی
بیداری اسلامی
فتنه
اطلاعیه
فراخوان
انتظار
ورزشی
خنده حلال
احکام شرعی
فرهنگی
قرآن مجید
پزشکی
غیر غیرسیاسی
معرفی و زندگی نامه بزرگان
انسان250ساله(ائمه معصومین(علیهم السلام))
اخبار و فعالیت های بسیج دانشجوییِ موسسه
اخبار داخلی موسسه
اخبار داغ کشور و جهان
اخبار بسیج دانشجویی
نويسندگان
دانشجوي بسیجی ارسالی: 1297
محسن زاده ارسالی: 8
یه بسيجی ارسالی: 2
بسيج خواهران ارسالی: 126
مطالب محبوب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

لینک دوستان

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به بسیج دانشجویی دانشگاه طبری بابل مي باشد.

طراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

بسیج دانشجویی دانشگاه طبری بابل